Збір документальних свідчень військової агресії російської федерації проти України

До Всесвітнього дня дитини

Всесвітній день дитини, який відзначають 20 листопада, – це свято, що уособлює радість і надію. Проте цього року війна вкрала дитинство маленьких українців, і вже десятий місяць поспіль вони змушені ховатися в укриттях або тікати від вибухів далеко від рідного дому, поневірятися по світу, багато в чому повторюючи долі дітей, яких події Першої і Другої світових воєн та поразка Української революції 1917–1921 рр. змусили емігрувати в Європу та Америку.

У дітей не повинно бути нещасливого дитинства, і за це відповідальні дорослі. Кожна дитина має право зростати у турботливому родинному середовищі та бути захищеною від жорстокого поводження та насильства. Привернення уваги широкої громадськості, організацій та урядових установ до питань, спрямованих на забезпечення благополуччя дітей в усьому світі є метою відзначення Всесвітнього дня дитини.

Історія встановлення цього Дня відносить нас на початок ХХ століття. У 1911 р. на конгресі, що відбувся у Берліні, виникла думка заснувати Союз охорони першого дитячого віку. На заваді реалізації цих планів стала Перша світова війна. Але вже у 1924 р. в Женеві на Міжнародному конгресі у справах дітей була ухвалена Декларація прав дитини, в якій проголошувалася необхідність соціального захисту дітей.

Вже після Другої світової війни, у 1949 р., у Парижі на сесії Ради демократичної федерації жінок прийнято рішення щороку 1 червня відзначати Міжнародний день захисту дітей. У 1959 р. ООН ухвалює Декларацію прав дитини, відповідно до якої кожна дитина незалежно від її расової, національної, релігійної приналежності та соціального походження має право бути повноцінним членом суспільства.

Однак декларація не мала обов’язкової чинності, а залишалася рекомендацією. Новий час вимагав більш конкретних законів і міжнародних договорів із захисту й забезпечення прав дітей. Таким правовим актом стала Конвенція про права дитини, яка розроблялася з 1979 по 1989 р. і була ухвалена ООН 20 листопада 1989 р. Саме тому щороку 20 листопада світова спільнота відзначає ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ДИТИНИ. Ця конвенція є засадничим міжнародним документом із захисту прав дітей. Головний принцип, який вона проголошує, – визнання дитини повноцінною і повноправною особистістю. Наразі її ратифікували 193 країни, а в Україні вона набула чинності з 27 вересня 1991 р.

Активну роботу в напрямі забезпечення захисту прав дитини проводили та продовжують проводити українські громадські організації за кордоном, зокрема такі, як Світова Федерація Українських Жіночих Організацій та Світовий Конгрес Українців.

Світ поступово змінюється з кожним прийдешнім поколінням, але проблеми дитинства й досі залишаються актуальними. Тому наше майбутнє і майбутнє наших дітей залежить від нас самих, адже лише ми здатні його змінювати.

Пропонуємо до вашої уваги добірку документів із фондів ЦДАГОУ, що висвітлюють окремі віхи історії проголошення Всесвітнього дня дитини.

Вгору
Перейти до вмісту