Збір документальних свідчень військової агресії російської федерації проти України

Вшановуємо пам’ять жертв Голодомору

Що робити директору сільської школи, коли його вихованцям загрожує страшна смерть від голоду? Сподіватися на допомогу від влади? Змиритися з жахливою реальністю? Чи вдатися до активних дій, щоб спробувати врятувати дітей? Василь Якович Івчук (1902–1938), директор Дударківської неповної середньої школи в Бориспільському районі, обрав останнє.

Завдяки своїй наполегливості та цілеспрямованості він знайшов вихід зі, здавалося б, безнадійної ситуації. Директор організував у школі одноразове харчування для учнів, а згодом за домовленістю з керівництвом Дарницького м’ясокомбінату діти почали виходити після уроків на «виробничу практику» – прополювання сільськогосподарських культур у підсобному господарстві цього підприємства. Як плату за виконану роботу учні отримували на вечерю черпак супу. Дуже виснаженим від недоїдання дітям давали додаткові шматки хліба. Завдяки цим заходам близько двохсот учнів Дударківської школи змогли пережити Голодомор 1932–1933 років, хоча в самому селі від голоду померли 153 особи (за неофіційними даними – 400).

Проте людиноненависницька політика радянської влади набирала обертів: з тими, кого не змогли знищити голодом, чинили розправу в інший спосіб. 17 травня 1938 року Василя Яковича заарештували за звинуваченням в участі у «контрреволюційній націоналістичній організації» та «антирадянській пропаганді». 28 вересня 1938 року особлива трійка НКВС у Київській області засудила директора Дударківської школи до розстрілу, а 2 жовтня вирок було виконано… У 1958 році військовий трибунал Київського військового округу переглянув справу Василя Івчука, і його реабілітували.

Вже у незалежній Україні завдяки пошуковій роботі, проведеній педагогічним колективом та учнями Дударківської школи, інформація про самовідданий вчинок директора в часи Голодомору 1932–1933 років стала відома широкому загалу. 21 листопада 2007 року Президент України Віктор Ющенко підписав указ про присвоєння Василю Івчуку посмертно звання «Герой України» з удостоєнням ордена Держави.

До Дня пам’яті жертв Голодомору, а також до 120-ї річниці від дня народження Василя Івчука ми оприлюднили на нашому E-resourсe повні оцифровані копії всіх 5 томів архівної кримінальної справи стосовно директора Дударківської школи та його односельців! Запрошуємо до ознайомлення за посиланнями:

Вгору
Перейти до вмісту