Збір документальних свідчень військової агресії російської федерації проти України

До 100-річчя заснування Українського високого педагогічного інституту ім. М. Драгоманова
в Празі

Найвище завдання освіти – розумну, моральну і працьовиту людину
зробити з кожного громадянина, що до школи ходить.
М. Драгоманов

100 років тому було засновано Український високий педагогічний інститут ім. М. Драгоманова в Празі (далі – УВПІ ім. М. Драгоманова в Празі) – один з українських вищих навчальних закладів, створених у міжвоєнний період у Чехословаччині, яка на той час була основним центром української політичної еміграції.

УВПІ ім. М. Драгоманова в Празі функціонував 10 років (1923–1933). У 1933 р. він зазнав ліквідації через припинення фінансування урядом Чехословаччини і за браком коштів на продовження роботи. Незважаючи на короткий строк діяльності, цей навчальний заклад відіграв велику роль у формуванні української інтелектуальної еліти та збереженні національних традицій.

Основу презентованої online-експозиції становлять документи, що зберігаються у колекції ЦДАГОУ «Український музей в Празі» (ф. 269) та у фондах № 399 «Артимович Агенор Васильович (1879–1935), громадсько-політичний діяч, вчений-мовознавець», № 401 «Захарченко Микола, громадський діяч, інженер-економіст», № 403 «Зленко Петро Андрійович (1891–1954), громадський діяч, бібліограф», № 405 «Колекція документів українських організацій та установ, зібрана українцями Словаччини (1913–1944)», № 408 «Колекція журналів, газет та бюлетенів, зібрана українцями Словаччини (1912–1966)». Це установчі документи, історичні довідки, звіти про діяльність, бібліографія наукових праць, доповіді та тексти лекцій, звернення, грошові звіти, світлини фундаторів і викладацького складу УВПІ ім. М. Драгоманова в Празі, дописи з часописів, що видавалися під егідою інституту або пов’язаними з ним установами, запрошення на урочисті академії та концерти, які проводив інститут тощо.

«На сторожі нашої рідної культури ми ставимо ще одне вогнище рідного слова – вищу школу»

«Студентство мусить мати науку українською мовою й українською книжкою»

«…Дітям українських емігрантів дати можливість дістати гімназіяльну освіту у своїй рідній українській школі»

Вгору
Перейти до вмісту