Збір документальних свідчень військової агресії російської федерації проти України

Митрополит Василь Липківський:
«Не бійтесь, хто служить Богові
і своєму народові»

Особливе місце в історії української церкви ХХ століття належить першому митрополитові Української автокефальної православної церкви Василю Костянтиновичу Липківському (1864–1937). Ревний прихильник незалежного статусу православної церкви в Україні, він був висвячений у митрополичий сан соборним рукопокладенням у жовтні 1921 року на І Всеукраїнському православному церковному соборі. Проте вже через кілька років більшовицька влада розпочала репресії проти духовенства Української автокефальної православної церкви. Митрополита Василя кілька разів заарештовували, забороняли виступати із проповідями, у 1927 році через тиск з боку ДПУ він був усунутий від керівництва українською церквою, а у 1937 році засуджений до розстрілу та страчений.

У Центральному державному архіві громадських об’єднань та україніки міститься значний масив документів, пов’язаних з життям і діяльністю В. Липківського. Це, насамперед, архівна кримінальна справа стосовно Василя Костянтиновича Липківського у трьох томах, що зберігається у фонді 263 «Колекція позасудових справ реабілітованих (1918–1950)» та охоплює як документи, безпосередньо пов’язані з арештом, слідством і винесенням вироку, так і дотичні, зокрема листи та заяви сестер митрополита, а також контрольне листування органів державної безпеки, пов’язане з перевіркою справи та її переглядом.

Багато різнопланових документів про В. Липківського також є і в інших фондах ЦДАГОУ, зокрема у фондах № 269 «Колекція документів «Український музей в Празі» (1925–1948)», № 416 «Колекція документів Українського православного братства імені Митрополита Василя Липківського та церковних діячів, зібрана родиною Валентина та Раїси Кохно (США, 1920–2004)», № 1 «Центральний комітет Комуністичної партії України (ЦК КПУ), м. Київ (1918–1991)», № 418 «Філія Об’єднання демократичної української молоді (ОДУМ) в Чикаго (США, 1966–2005)», № 468 «Колекція документів зібрана Дорожинським  Павлом Миколайовичем (1926–2015), громадсько-політичним діячем, журналістом, редактором», № 474 «Колекція документів Петра Мусійовича (1928–2017) та Ольги Василівни (1928 р. н.) Матул, громадських та церковних діячів» (на стадії науково-технічного опрацювання), а також у бібліотечному фонді архіву.

До 160-ї річниці від дня народження митрополита Василя Липківського ЦДАГОУ презентує документальну онлайн-виставку, до експозиції якої увійшли документи зі згаданих вище фондів: фотографії, спогади, листи, доповідні записки про діяльність Української автокефальної православної церкви та її ієрархів, вибрані документи з архівної кримінальної справи, витяги з творів В. Липківського, а також документи про вшанування пам’яті митрополита українською діаспорою.

Вгору
Перейти до вмісту