Збір документальних свідчень військової агресії російської федерації проти України

Ганна Черінь:
«Всі мої надії на Україну, і для неї я пишу»

29 квітня минає 100 років від дня народження Ганни Черінь (Галини Іванівни Грибінської, за чоловіком – Паньків, 1924–2016) – української письменниці, поетеси, громадської діячки в еміграції, члена Спілки письменників України, Об’єднання українських письменників «Слово», Об’єднання українських працівників дитячої літератури імені Л. Глібова, Союзу українок Америки, Українського Золотого Хреста, Українського бібліотечного товариства Америки, лауреата премії «В ім’я добра» ім. Степана Олійника,  переможниці багатьох літературних конкурсів.

Діапазон творчості Ганни Черінь був широким: поезії, оповідання, усмішки, інтермедії, подорожні нариси, репортажі, роман у віршах, п’єси, сценарії, твори для дітей, переклади, статті, рецензії тощо. За 60 років у Німеччині, США, Канаді, Аргентині та Україні вийшло друком понад 40 її книг. Твори Ганни Черінь упродовж кількох десятиліть також публікувалися в закордонних українських періодичних виданнях («На чужині», «Земля» (Німеччина), «Мітла» (Аргентина), «Свобода», «Народна воля», «Наше життя», «Америка» (США), «Жіночий світ», «Нові дні», «Новий шлях», «Веселка» (Канада) та ін.).

Активною була й громадська та просвітницька діяльність Ганни Черінь, зокрема участь в різноманітних заходах діаспорян, робота в Українському релігійному і культурному осередку Св. Андрія в Норт-Порті, де вона в різні роки очолювала відділ преси та культурно-освітній відділ. Ганна Черінь листувалася з багатьма відомими культурними і громадсько-політичними діячами в Україні та за кордоном, організаціями, установами та об’єднаннями з різних країн світу, а також спілкувалася з молоддю, зокрема з учнями католицької школи (гімназії) при парафії Церкви Непорочного Зачаття у м. Детройті (США), учнями київської школи № 280 імені Антона Слюсаря, молодіжним клубом «Джерельце» (м. Охтирка Сумської області) та ін.

У Центральному державному архіві громадських об’єднань та україніки зберігається фонд особового походження письменниці (№ 415 «Ганна Черінь (Грибінська, Паньків Галина Іванівна, 1924–2016), громадська діячка, поетеса, письменниця (США)»), який складається з трьох описів. У ньому містяться особисті документи, фотографії, великий масив листів, автобіографії, щоденники, нотатки, тексти виступів, доповідей, промов, вирізки з газет і журналів зі статтями та публікаціями творів тощо. У бібліотечному фонді архіву також зберігаються примірники книг письменниці з автографами авторки.

До ювілею Ганни Черінь ЦДАГОУ презентує виставку документів, що висвітлює життєвий шлях письменниці, а також різні аспекти її творчості та громадської й просвітницької діяльності. Звертаємо увагу, що основу експозиції становлять документи з останнього надходження до архіву, переважна більшість яких оприлюднюється вперше.

Документи до біографії Ганни Черінь

Творча діяльність Ганни Черінь

Документи про громадську та просвітницьку діяльність Ганни Черінь

To top
Перейти до вмісту