Збір документальних свідчень військової агресії російської федерації проти України

«Людина, воїн, політик»: до 130-річчя від дня народження Андрія Мельника

12 грудня 2020 р. виповнилося 130 років від дня народження видатного українського державного, військового і політичного діяча, полковника армії Української Народної Республіки (УНР), голови Проводу українських націоналістів Андрія Мельника.

З цієї нагоди Центральний державний архів зарубіжної україніки презентує документальну онлайн виставку «Людина, воїн, політик».

Андрій Мельник рано став активним учасником найдраматичніших подій в нашій історії, що припадають на період Першої та Другої світових воєн. Він – один із організаторів Січових Стрільців, Української Військової Організації (УВО), Організації українських націоналістів (ОУН). В’язень польських тюрем та німецького концтабору Заксенгаузен.

Після вбивства побратима і соратника полковника Євгена Коновальця у 1938 р., Андрій Мельник емігрує за кордон.

Із початком Другої світової війни Андрій Мельник переходить до підпільної боротьби з ворогами обох тоталітарних режимів. Він звертається до українців із закликом об’єднатися заради здобуття незалежної і соборної Української Держави.

Після Другої світової війни Андрій Мельник, не маючи змоги повернутися на Батьківщину, живе в Німеччині та Люксембурзі. Він – активний учасник громадсько-політичного життя повоєнної Європи. У 1947 р. на Третьому Великому Зборі Українських Націоналістів Андрій Мельник обраний довічним головою ПУН. Він доручає діячам ОУН, які емігрували в різні країни вільного світу, долучатися до життя зарубіжних українців, виступає як один із ініціаторів об’єднання усіх політичних формацій за кордоном у боротьбі за незалежність України, стає одним із ініціаторів створення Світового Конгресу Вільних Українців.

Завершив свій земний шлях Андрій Мельник 1 листопада 1964 р. у м. Клерво (Люксембург).

Виставка «Людина, воїн, політик» складається з трьох розділів. Перший – «Андрій Мельник: людина із шовку і сталі». Ці слова про полковника сказав колишній офіцер армії УНР, а потім відомий український поет Євген Маланюк, бо мав можливість бачити Андрія Мельника як непересічного військового організатора: суворим до себе і чуйним до інших. Розділ присвячений формуванню державницького світогляду Андрія Мельника, наріжним каменем якого була самостійність і повна незалежність України.

Другий розділ «Знакова особистість в українській історії та її національно-визвольному русі» розповідає про його вишкіл у лавах Легіону Січових Стрільців, участь у перших визвольних змаганнях, діяльність в УВО та на чолі ОУН. Про свою заповітну мету він розповідає в  інтерв’ю «Розмова з полк. А. Мельником», що опублікувала газета «Новий шлях» (Торонто) у 1941 р. На запитання кореспондента про основні завдання українців в еміграції Андрій Мельник чітко відповідає: «Основним завданням організованого українства поза межами України я вважаю гідну репрезентацію і оборону українських інтересів перед чужинним світом… Коли говорю про інтереси України, маю на увазі цілісність національно-державної справи. Підставові постуляти тієї справи для всіх українських патріотів однакові: Українська Самостійна Соборна Держава, вільна від усілякого чужинного гніту, вповні суверенна… Годі однак думати, що здвигнути державу можна одною дипломатією. Ця остання мусить доповнювати чинні змагання поневоленого народу, які є першою передумовою визволення».

Третій розділ виставки «Герої вмирають – ідеї живуть» присвячений вшануванню пам’яті Андрія Мельника зарубіжними українцями в усіх куточках світу як борця за незалежність та соборність України, вірного ідеалам національної боротьби.

Основу виставки складають документи десяти архівних фондів (у т. ч. колекції документів Павла Дорожинського), а також бібліотечного фонду ЦДАЗУ. Хронологічно документи виставки охоплюють період 1923–2005 рр.

Вгору
Перейти до вмісту