Збір документальних свідчень військової агресії російської федерації проти України

Павло Дорожинський: «Доки серце б’ється, воно належить Україні»

Центральний державний архів зарубіжної україніки до 30-ї річниці незалежності України підготував документальну виставку-презентацію на пошану пам’яті визначного українського громадсько-політичного діяча, педагога, публіциста і журналіста Павла Дорожинського (1926–2015), якому 3 серпня 2021 р. виповнилося б 95 років.

«Доки серце б’ється, воно належить Україні» – цей вислів, взятий авторами виставки за її назву, належить Павлу Дорожинському. Проте це не стільки найменування однієї з його багатьох публіцистичних статей, як без перебільшення кредо життя цього великого українця, цілком і повністю присвяченого відданому служінню українській справі.

Павло Дорожинський народився в містечку Товсте на Тернопільщині. Навчався спочатку в довоєнному Львові, у приватній вселюдній (публічній) школі «Рідна школа», після ж початку Другої світової, вже на еміграції, в Українській реальній гімназії в Модржанах (Чехія), згодом – у приват-гімназії у Відні (Австрія). По завершенні війни Дорожинський – студент Українського вільного університету в Мюнхені (Німеччина). Вже тоді Дорожинський активно долучається до української справи і менше ніж за 10 років завдяки своїм організаційним здібностям та харизмі лідера проходить шлях від члена Української студентської громади в Мюнхені до президента Центрального союзу українського студентства.

У вересні 1957 року Павло Дорожинський отримує посвідку на проживанняв США і вся подальша його доля буде тісно пов’язаною з Новим світом. Саме тут він постає як непересічний організатор української справи: педагог, громадський та політичний діяч, журналіст та редактор українських часописів, організатор комеморативних заходів на вшанування пам’яті визначних українських діячів на еміграції, натхненник об’єднання та координації зусиль українських культурних, освітніх осередків та політичних організацій не лише Північної, але й Південної Америки та Європи. Як голова Світової координаційної ради Ідеологічно споріднених націоналістичних організацій та Організації державного відродження України у жовтні 1985 року Павло Дорожинський звертається до Президента США Рональда Рейганалистом з низкою пропозицій для включення їх до порядку денного перемовин американського президента з очільником СРСР Михайлом Горбачовим. Зокрема, це питання ядерного роззброєння, припинення русифікаторської радянської політики, репресій проти церкви, звільнення в’язнів сумління, зокрема, В’ячеслава Чорновола та членів Української Гельсінської спілки, а також відкриття американського консульства у Києві, яке б стало гарантом безпеки для американських громадян у їх відвідинах своїх родичів в Україні тощо.

Напередодні та одразу після здобуття Україною незалежності Павло Дорожинський активно включається в суспільно-політичне життя України. Віддана праця задля розвитку та зміцнення молодої держави засвідчена неодноразовим відзначенням заслуг визначного українця державними, церковними та культурницькими інституціями.

Виставка «Доки серце б’ється, воно належить Україні» охоплює 99 документів, головним чином з фонду 75 «Колекція документів Дорожинського Павла Миколайовича (1926–2015), громадсько-політичногодіяча, журналіста, редактора» та бібліотечного фонду № 5 «Колекція документів друкованих видань Дорожинського Павла Миколайовича», що хронологічно охоплюють період з 1938 по 2013 рр. та складається з 7 розділів («Роки навчання Павла Дорожинського»; «Павло Дорожинський в українському молодіжному русі»; «Педагогічна діяльність Павла Дорожинського»; «Павло Дорожинський в громадсько-політичному житті української еміграції»; «Павло Дорожинський – редактор і журналіст»; «Павло Дорожинський та діяльність українців за кордоном»; «Павло Дорожинський у суспільно-політичному житті України після відновлення незалежності»).

Запрошуємо до ознайомлення з документами виставки, які засвідчують вагомий внесок Павла Дорожинського у розвиток української справи в еміграції, а також здобутті 1991 року та зміцненні незалежності України.

Вгору
Перейти до вмісту