ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ директора ЦДАГОУ
02.10.2023 № 35
ПОРЯДОК
супроводу (надання допомоги) осіб з інвалідністю
та інших маломобільних груп населення в ЦДАГОУ
1. Загальні положення
1.1. Порядок супроводу (надання допомоги) осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення в Центральному державному архіві громадських об’єднань та україніки (далі – Порядок) розроблений відповідно до Конвенції про права осіб з інвалідністю, прийнятою Генеральною Асамблеєю ООН, Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» з метою забезпечення реалізації державних вимог стосовно створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, що потребують допомоги (далі – Особи, що потребують допомоги) на території ЦДАГОУ, забезпечення прав таких осіб на безперешкодний доступ до приміщень архіву, зручності та комфорту перебування в архіві.
1.2. Терміни, які використовуються в тексті цього Порядку:
особа з інвалідністю – особа зі стійкими розладами функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов’язана створити умови для реалізації нею прав на рівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист;
маломобільні групи населення – люди, що відчувають труднощі при самостійному пересуванні, одержанні послуг, необхідної інформації або при орієнтуванні в просторі. До маломобільних груп населення віднесені: особи з інвалідністю, люди з тимчасовим порушенням здоров’я, вагітні жінки, люди старшого (похилого) віку, інші особи, які не можуть самостійно пересуватися, якщо вони не мають членів сім’ї (одинокі) або інших осіб поруч;
супровід – комплекс заходів, спрямованих на забезпечення прав і задоволення потреб Осіб, що потребують допомоги, на безперешкодний доступ до об’єктів архіву, зручності та комфортності їх перебування та отримання інформації;
відповідальна особа – працівник архіву, на якого покладаються обов’язки щодо забезпечення супроводу (надання допомоги) осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.
2. Порядок супроводу (надання допомоги)
2.1. Особа, що потребує допомоги, за необхідності відвідати архів має:
– зв’язатися з працівником із приймальні архіву через засоби телекомунікації за номером телефону (044) 285-55-16;
– або надіслати електронний лист на e-mail: [email protected];
– або скористатися кнопкою виклику чергового охоронника (кнопка виклику розміщена з лівого боку від центрального входу за адресою: вул. Генерала Алмазова, 8).
2.2. Працівник із приймальні архіву та/або черговий охоронник у разі одержання інформації про прибуття Особи, що потребує допомоги, зобов’язані особисто з’ясувати мету її візиту:
– якщо Особа, що потребує допомоги, має намір отримати інформацію про послуги архіву, повідомити про це керівнику підрозділу, який володіє необхідною інформацією. Надалі керівник даного підрозділу негайно (до 5 хвилин) прибуває особисто або забезпечує прибуття працівника підрозділу, який володіє необхідною інформацією, та консультує Особу, що потребує допомоги;
– якщо Особа, що потребує допомоги, має намір відвідати архів з метою отримання архівних документів для роботи в читальному залі, повідомити про це завідувача сектору користування документами та відповідальну особу, які надалі контактують з Особою, що потребує допомоги, та забезпечують їй можливість задовольнити потреби, передбачені цим пунктом. За необхідності, для надання допомоги під час пересування Особи, що потребує допомоги, залучають чергового охоронника.
2.3. У разі, якщо допомоги потребує особа з порушенням зору, під час її супроводу необхідно дізнатись, чи хоче вона бути попередженою про сходи, двері та інші перешкоди. Якщо так, то необхідно коментувати шлях і маршрут, яким здійснюється пересування. Крім того, необхідно зазначати такій особі про своє наближення та віддалення.
2.4. У разі, якщо допомоги потребує особа з обмеженим слухом, може використовуватись ручка з папером, жестикуляція руками.
2.5. У разі, якщо допомоги потребує користувач візка, спочатку необхідно спитати людину, куди вона хоче дістатися, а потім проінформувати про необхідність довезти її. Забороняється нахилятись і спиратись на інвалідний візок чи на інший допоміжний засіб людини.
2.6. При спілкуванні з особами, які потребують допомоги, необхідно бути терплячим; не виправляти їх; не закінчувати їхні речення замість них; використовувати чіткі, короткі речення. Якщо Особа, що потребує допомоги, не зрозуміла працівника архіву, потрібно повторити щойно сказане або перефразувати речення.
2.7. Після закінчення візиту Особи, яка потребує допомоги, відповідальна особа організовує супровід даної особи до виходу з будівлі архіву.
2.8. Супровід надається у робочі дні відповідно до графіку роботи архіву, передбаченого Правилами внутрішнього службового розпорядку ЦДАГОУ.
2.9. Особи з інвалідністю та інші маломобільні групи населення користуються пріоритетним правом при зверненні до структурних підрозділів архіву.