Збір документальних свідчень військової агресії російської федерації проти України

«…Дітям українських емігрантів дати можливість дістати гімназіяльну освіту у своїй рідній українській школі»

При УВПІ ім. М. Драгоманова в Празі функціонувала Українська реформована реальна гімназія в Ржевницях, де українські діти могли отримати середню освіту рідною мовою, а студенти інституту – провести практичні заняття з учнями. В опублікованому управою допомогового комітету гімназії «Заклику до батьків-українців» наголошувалося, що це «єдина на еміграції українська середня школа, що, зберігаючи нашу молодь од винародовлення, є заразом і вільною школою без жодних ворожих чужонаціональних примусів. Вона дає можливість виховувати наших дітей так, як того вимагає  наша національна гордість та наш національний інтерес».

Директорами гімназії у різні періоди її існування були Я. Ярема, А. Артимович, І. Кобизький, М. Хлюр, Г. Омельченко, А. Штефан. За участі учнів гімназії влаштовувалися різні свята та академії. Діти також були авторами і редакторами в часописах «Пластове життя», «Наше слово», «Дитяча Зірка», «Всячина Те-й-Се», «Золоті Ворота».

Після ліквідації УВПІ ім. М. Драгоманова в Празі в 1933 р. гімназія перейшла у підпорядкування чесько-українського Товариства прихильників українських шкіл в Чехословаччині. У 1937 р. вона була переведена до Модржан біля Праги та функціонувала до 1945 р.

Вгору
Перейти до вмісту