Фундація імені Івана Багряного була заснована на VII з’їзді Української революційно-демократичної партії (УРДП) в Торонто (Канада) з метою поширення інформації про Україну, популяризації творчості І. Багряного та інших українських митців діаспори задля реалізації визвольних процесів в Україні. Першою головою Фундації стала меценатка і громадська діячка Галина Воскобійник.
За роки існування Фундації було зібрано значний масив різноманітних документальних джерел. Тривалий час цей архів перебував під надійною опікою Української Вільної Академії Наук (УВАН, США). Коли Фундація виконала свою місію, її очільники прийняли рішення передати увесь накопичений документальний комплекс на постійне зберігання до архівної установи в Україні – Центрального державного архіву громадських об’єднань та україніки. Завдяки плідній співпраці Державної архівної служби України та Міністерства закордонних справ України, ЦДАГОУ та Архіву-музею імені Дмитра Антоновича при УВАН процес передавання та перевезення документів до України успішно розпочався і триває.
Серед уже переданих – матеріали про створення і діяльність УРДП та Фундації імені Івана Багряного; документи відомих громадсько-політичних діячів діаспори, зокрема, з автографами Івана Багряного, Миколи Лівицького, Григорія Китастого, Олексія Пошиваника та ін.; листи українців з Ді-Пі-таборів; машинописні тижневики «Українець», що видавались та розповсюджувались на кораблях, якими українські емігранти діставались до нових країн проживання; карти із зазначенням ймовірних поселень українців; довідники-посібники для українців, що обрали для еміграції Канаду, Німеччину, Велику Британію, Нідерланди тощо.
З огляду на обсяг та цілісний характер це архівне зібрання є одним з найцікавіших з переданих в Україну за останнє десятиліття, тому до Дня Незалежності України презентуємо онлайн-виставку документів з нового фонду на вебсайті архіву, щоб якомога більше зацікавлених мали можливість з ними ознайомитися. Експозиція складається з трьох розділів. Перший охоплює документи, що висвітлюють історію створення та діяльність УРДП, другий містить документи з історії Фундації імені Івана Багряного, а у третьому представлено документи, зібрані членами самої Фундації.
Документи Української революційно-демократичної партії
Протокол засідання комісії з обрання керівних органів УРДП. 16 травня 1948 р.
Інструкція про прийняття партійної присяги, затвердженої рішенням Секретаріату ЦК УРДП від 4 серпня 1948 р.
Лист І. Багряного до Ф. Пігіда про призначення останнього на посаду головного ректора газети «Українські вісті». 17 червня 1954 р.
Лист Генерального секретаря ЦК УРДП І. Багряного та його заступника Ф. Пігіда до крайових комітетів УРДП у США і Канаді щодо проведення їх спільної конференції. 16 жовтня 1956 р.
Запитник (анкета) Г. Китастого – делегата VII з’їзду УРДП. 18 лютого 1975 р.
Лист голови ЦК Об’єднання демократичної української молоді О. Пошиваника до Президії ІХ з’їзду УРДП з привітанням його делегатів. Травень 1985 р.
Лист Президента Української Народної Республіки в екзилі М. Лівицького до ЦК УРДП з привітанням делегатів ІХ з’їзду партії. 12 травня 1985 р.
Документи з історії Фундації імені Івана Багряного
Витяг з протоколу VII з’їзду УРДП, під час якого було розглянуто питання про утворення Фундації імені Івана Багряного. 24 травня 1975 р.
Лист члена дирекції Фундації імені Івана Багряного О. Коновала до співробітниці УВАН у США Д. Комілевської щодо передавання на депозитне зберігання архівних документів Фундації. 21 жовтня 1991 р.
Лист члена дирекції Фундації імені Івана Багряного О. Коновала до директора фонду «Сейбер-Світло» О. Ісаєвич щодо передавання низки видань Фундації ім. І. Багряного для безкоштовного розповсюдження в Україні. 2 листопада 1991 р.
Лист першого заступника директора Донецької державної обласної універсальної наукової бібліотеки О. Башун до голови Фундації імені Івана Багряного А. Лисого щодо заходів з відзначення 90‑річчя від дня народження І. Багряного на Донеччині. 11 листопада 1996 р.
Інформаційний листок Фундації імені Івана Багряного про скликання 22 квітня 2000 р. І з’їзду Фундації. Березень 2000 р.
Витяг зі звіту голови Фундації імені Івана Багряного А. Лисого за 1982–2000 рр., підготовленого для проголошення на І з’їзді Фундації. 28 березня 2000 р.
Документи, зібрані членами Фундації імені Івана Багряного
Сертифікат про участь у І міжнародній виставці преси та літератури з філателії (Брюссель, 25 травня – 3 червня 1935 р.). 1935 р.
Лист групи українських жінок, які перебували у Ді-Пі-таборі (м. Герсфельд, Німеччина), до делегатки від США в ООН Е. Рузвельт з проханням надати їм прихисток і не повертати до СРСР від 28 березня 1946 р., опублікований Українською інформативною службою. Б/д
Текст оголошення Міністерства праці Великої Британії про пошук працівників для роботи у медичних закладах країни. Б/д
Витяг з бюлетеня Санітарно-харитативної служби при Апостольській візитатурі Греко-католицької церкви в Німеччині «Американські українці шукають». 1947 р.
Буклет Українського центрального допомогового комітету в Німеччині «Пам’ятка українського емігранта». 1947 р.
Титульний аркуш брошури Канадської міграційної служби «Інформатор про Англію». Б/д
Титульний аркуш брошури Українського допомогового комітету у Бельгії «Українські робітники їдуть працювати до Бельгії». Червень 1947 р.
Титульний аркуш брошури «Путівник емігранта». 1947 р.
Витяги з брошури «До українців – радянських громадян, які тимчасово перебувають у західних зонах окупації Німеччини та Австрії». 16 листопада 1948 р.
Титульний аркуш брошури Комісії допомоги українському студентству «Малий адресар українського організованого життя на чужині». 1949 р.
Оголошення із запрошенням на переїзд до Парагваю із зображенням мапи країни. 23 лютого 1949 р.
Випуски газет «Українець. На Англійському каналі», «Українець. На Атлантійському океані». 3 та 8 грудня 1949 р.Титульні аркуші друкованих видань, програм, листівок,зібрані членами Фундації імені Івана Багряного.1940-ві – 1950-ті рр.