Збір документальних свідчень військової агресії російської федерації проти України

Події, що наближали незалежність нашої держави

(з нагоди 28-ї річниці незалежності України
та до 90-річчя створення Організації українських націоналістів)

У рамках заходів, приурочених до 28-ї річниці незалежності України та з нагоди 90-річчя створення Організації українських націоналістів (ОУН), Центральний державний архів зарубіжної україніки презентує виставковий онлайн проект «Події, що наближали незалежність нашої держави».

У державотворчих процесах ХХ століття та виборюванні нашої незалежності брали участь як окремі діячі, так і потужні українські організації (зокрема, закордонні). Серед них – Організація українських націоналістів, 90-річчя створення якої відзначається цього року як в Україні, так і за кордоном.

Хронологічно документи виставки охоплюють період 1929–1996 рр. та утворюють три розділи. Документи першого розділу висвітлюють окремі віхи історії ОУН, що постала 3 лютого 1929 р. у Відні на Першому конгрес українських націоналістів. В «Устрої Організації українських націоналістів», затвердженому на ІІІ-му Великому зборі українських націоналістів, що відбувся 30 серпня 1947 р. за кордоном, читаємо: «ОУН – це політико-революційна організована форма українського націоналізму, передовий загін українського народу в боротьбі за його національне і соціяльне визволення. ОУН – це спадкоємець і носій духових і збройних змагань українського народу в боротьбі за здобуття і закріплення своєї суверенної і Соборної Держави».

Другий розділ присвячений очільникам та активним діячам ОУН, серед яких – Євген Коновалець, Андрій Мельник, Микола Капустянський, Олег Штуль-Жданович, Денис Квітковський, Микола Плав’юк, Павло Дорожинський. Їх ідеї, прагнення, думки та заклики ще й сьогодні залишаються актуальними. Так, ще у лютому 1969 р. Денис Квітковський зазначав: «Ми і тальки ми можемо предложити світові нашу автентичну, правдиву, несфальшовану метрику нашого народження як нації і доказати наше існування як дорослої уже, здібної до самостійного життя національної громади. Це тяжка, затяжна, й мабуть кривава боротьба. Але без неї нам не обійтися».

Документи третього розділу висвітлюють важливі події та заходи, ювілейні дати в історії цієї організації.

Вгору
Перейти до вмісту